PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

DSC01376

21 marca to jeden z tych dni w roku, na który dzieci z Samorządowego Przedszkola w Babiaku czekają z wielką niecierpliwością. Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Ogromne emocje wśród naszych przedszkolaków wzbudziły już same przygotowania, które rozpoczęliśmy dużo wcześniej niż kalendarzowe nadejście wiosny. Podczas licznych spacerów dzieci szukały oznak wiosny, poznały wiersze, piosenki, zabawy o tematyce wiosennej, w szatni przedszkola zakwitły wiosenne kwiaty, przyleciały bociany, pojawiły się wierzbowe bazie, a w kącikach przyrody zazieleniło się od rzeżuchy, szczypiorku i oziminy. Szczególnie dużo radości sprawiło Muchomorkom i Słoneczkom ubieranie Marzanny. W wykonanie kukły zaangażowali się rodzice i dziadkowie dzieci. Grupy starsze przygotowały Marzanny wspólnie z rodzicami w domu. Wreszcie nadszedł oczekiwany dzień. W sali widowiskowej GOK i BP w Babiaku zrobiło się zielono i wiosennie. Każdy z nas miał na sobie ulubiony kolor Pani Wiosny – kolor zielony. Miłą niespodzianką był list pożegnalny od Bałwanka, który przeczytał Olek z grupy Biedroneczki. Choć wszyscy lubimy jeździć na sankach czy lepić bałwany, to nadszedł już czas, aby pożegnać Bałwanka tańcem z kolorowymi paskami bibuły do utworu Edwarda Griega Poranek – I suita op. 46. W jednej chwili w sali zrobiło się kolorowo, dzieci wyrażały muzykę poprzez swobodną ekspresję ruchową, malowały muzykę paskami bibuły. Choć na chwilę można było przenieść się oczami wyobraźni w zaczarowany, baśniowy świat. Jakże inaczej można było przywitać Panią Wiosnę jeśli nie utworem Antonio Vivaldiego Cztery pory roku – Wiosna, który porwał Panią Wiosnę do tańca. Z kolei utwór z Jeziora łabędziego – Walc Piotra Czajkowskiego poderwał wszystkie dzieci – ptaki, stęsknione za krajem, do lotu. Wiosna, to przede wszystkim budząca się do życia przyroda, pąki rozwijające się na drzewach, zieleniąca się trawa oraz piękny zapach kwiatów. Dzięki utworowi Walc kwiatów z Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego cała sala wypełniła się wiosennymi kwiatami. Dzieci – kwiaty doskonale zilustrowały ruchem budzenie się do życia pierwszych wiosennych kwiatów. Była to magiczna chwila. Podczas imprezy dzieci miały również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat pierwszych zwiastunów wiosny, a na zielonej łące naśladowały żabki, bociany i pszczółki. Tego dnia dzieci nie zapomniały również o uroczystym pożegnaniu Marzanny – symbolu odchodzącej zimy. Wesołym, barwnym korowodem, na czele z Marzannami, udaliśmy się z przedszkola do Urzędu Gminy w Babiaku. Przedszkolaki głośno wykrzykiwały: Żegnaj zimo, witaj wiosno!, śpiewały, grały na instrumentach, radośnie witały nadchodzącą wiosnę. Pamiętając o ochronie środowiska naturalnego powróciliśmy z Marzannami na plac przedszkolny. Aby tradycji stało się zadość słomiane kukły zostały oblane wodą, a przedszkolaki pożegnały ją słowami: Marzanno, Marzanno ty zimowa panno. Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy! Tym optymistycznym okrzykiem dzieci z naszego przedszkola powitały pierwszy dzień wiosny, a zieleń i słońce zagościło w naszych sercach. Mamy nadzieję, że dla wielu przedszkolaków udział w imprezie przy dźwiękach muzyki A. Vivaldiego czy P. Czajkowskiego stanie się początkiem podróży przez rozległe krainy muzyki poważnej, przez co wzrośnie wrażliwość dzieci na muzykę klasyczną, odkryją jej piękno, zobaczą świat pełen kolorów, barw i dźwięków.

Zobacz scenariusz imprezy

Opracowanie: Elżbieta Chwalisz, Emilia Wertka